„Prezidente Bushi, máte padáka“, hlásá dvě patra vysoký billboard na budově jedné firmy v centru Washingtonu. Americké volby rozdělily Ameriku a Američany na dva nesmiřitelné tábory. Do poslední chvíle průzkumy veřejného mínění uvádějí šance obou kandidátů jako stejné, pod hranicí statistických chyb.

Ve West Morris Central High School jsou také dva tábory. Z velké nástěnky na jedné z chodeb se smějí prezident Bush a senátor Kerry obklopeni svými citáty a viceprezidenty. Dva týdny před volbami jsem pozván do hodiny němčiny. Studenti se mě ptají na to, koho bych volil. Viděl jsem druhou a třetí prezidentskou debatu a tak vysvětluji, kladu argumenty a nakonec svoji volbu: Kerry. Učitel spokojeně kýve hlavou, žáci jsou většinou zklamáni. Učitelé tu totiž téměř bez výjimky podporují demokraty, zatím co jejich žáci jsou po vzoru svých rodičů, příslušníků vyšší střední třídy, pro současného prezidenta.

O volbách a jejich kandidátech se diskutuje velmi živě a se zápalem. Před domy jsou do země zapíchnuty půlmetrové billboardy, které charakterizují politickou přízeň majitele domu. Ne vždy je to ale tak jednoduché. Volby mnohdy názorově rozdělují rodiny. Mike, ředitel školy, je pravověrný demokrat a jeho žena ho v tom všemožně podporuje. V sousedním domě ale žádná demokratická ani republikánská pohoda není. Tam je muž příznivcem Bushe, jeho žena bude volit Kerryho. Jsou však vzájemně tolerantní. Mike má na autě několik samolepek "Kerry - Edwards, stronger America".

Večer před volbami zastavujeme u specializované prodejny alkoholu. Je třeba doplnit zásoby, příští noc bude dlouhá, bude se přece čekat na výsledky sčítání hlasů. Kupujeme několik lahví kalifornského vína a karton plzeňského piva. Prodavač je původem z Indie. Vychází najevo, že v obchodě mají i další české pivo Rebel. V malém městečku u dálnice (asi 5000 obyvatel) kdesi v New Jersey tak lze koupit dva druhy českého piva u indického prodavače.

Je poslední předvolební večer. V celonárodní televizi vysílají jako každý večer fotografie a jména toho dne v Iráku padlých amerických vojáků. Žádný komentář, žádný zvuk, ticho, jen ty fotografie a jména často 19 až 22 letých hochů. Po zprávách následuje hodinový zábavný pořad oblíbeného televizního komika. Jeho hosty jsou herec Kevin Kostner a generál Vesley Clark. „Máme nejhoršího prezidenta za celou historii Spojených států“, vášní se generál. „Je to dezertér, protože drtivá většina velitelů a těch, kteří hodně vydělávají, volí Bushe“, hodnotí generála hlavní protagonista filmu Tanec s vlky. Jiný kraj, jiný mrav. V zemi svobody slova padají názory mnohdy za hranicí, kterou jsou schopni politici v Česku snést. Ostatně kdesi na Moravě je ve stejné době billboard, kde je portrét Usami Bin Ladina se slovy "myslím to
upřímně", který se údajně stává předmětem trestního oznámení upřímně myslícího aktuálního českého premiéra. To by se v Americe nejspíš stát nemohlo. Tady se právníci zabývají billboardy, kde je dívka nahoře neoděna (patrně je otužilá), nebo případy, kdy někdo označí svého afroamerického spoluobčana za negra. To by se zase v Čechách stát nemohlo. Ať žije česká nahota.

Je volební den. Na českém serveru Idnes.cz mají Češi možnost jen tak na nečisto volit amerického prezidenta. Kerry vede se 70%. Stejně je to názorově po většině Evropy. Evropané mají jasno. Na West Morris Central High je volební místnost. Jasno je tady jen na obloze, nikoli v tom, kdo bude vítězem voleb. Jasno mají v tu chvíli v Česku: zákon o emisích vzbouřil sněmovnu. Dle příslušných zpravodajských serverů se dočítám, že poslanec Hojdar nazval dobytkem ministra Ambrozka a ten v SMS nazval členy hospodářského výboru vulgarismem penisu.

Ve volební místnosti na West Morris Central High je komise čtyř dobrovolníků, republikáni a demokraté pěkně napůl a každý za 200 dolarů. Místní volební obvod West Morris ma 1100 registrovaných voličů. Je 12.00, 6 hodin od otevření a 8 hodin do uzavření volební místnosti. Zatím přišlo 400 voličů. Komise zjišťuje totožnost porovnáním podpisu na registraci s podpisem aktuálním. Volič pak přistupuje či spíše vstupuje do "elektronické volební mašiny" a stisky příslušných tlačítek dává přednost svým oblíbeným kandidátům (prezidentovi, viceprezidentovi a senátorům). Žádné zaškrtávání či škrtání kandidátů, vše se děje elektronicky. Výsledky by mely být známy ještě tuto noc.

Na stole jsou zákusky, každý z voličů si může nabídnout. Škoda, nejsem tu registrován jako volič. Předseda komise mi ochotně vysvětluje celý systém volby a obsluhu elektronického hlasování. Na oplátku mu sděluji, že my v Čechách už známe vítěze jejich voleb viděno pohledem českého voliče, ale jméno vítěze neprozrazuji. Aby z toho nakonec nebyl diplomatický konflikt: občan České republiky se snažil ovlivnit výsledky prezidentských voleb v USA. Prezident republiky by musel chování českého občana vysvětlit.

Budeme si někdy moci volit sami svého prezidenta?
10140005.jpg
10290014.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one