10200074.jpg
Newyorské metro je subway. Subway je také společnost, poskytující občerstvení v newyorských ulicích. Jsou tam k dostání sendviče, lze si vybrat z různých druhů rohlíků (tady je to ovšem bread, tedy chleba, roul, tedy rohlík, je prý něco kulatého, asi jsem to nikdy neviděl). Do toho velkého rohlíku se dá sýr, maso (kuřecí, vepřové, hovězí, krocan, ...) a hodně různé zeleniny, celé se to zalije dle chuti hořčicí či dressingem a dá do mikrovlnky. Nechutná to vůbec špatně. Nelze si tu k tomu koupit kávu nebo čaj, takže nezbude, než pít standardní kolu nebo nic.

Newyorské metro letos slaví sté výročí. Při té příležitosti jsem v jedné skutečně velké knihovně pod Empire State Building narazil na zajímavou výstavu o historii metra. Bylo možné tam koupit i různé staré a místy dost zrezivělé věcičky přímo z provozu. Pěkné artefakty. I tam mi kontrolovali můj oblíbený batůžek. Bezpečnost nade vše.

Newyorské metro je čisté a pěkné. Na některých stanicích, např. v Lower Manhattan, jsou pěkné plastiky, žádné poházené papíry, lidé jsou navzájem slušní a lze si s nimi popovídat například o nadcházejících prezidentských volbách.

Newyorské metro je špinavé. Na některých stanicích, zejména v Upper Manhattan, jsou kachličky na stěnách zašlé, špinavé, místy s charakteristickou výzdobou sprejerů. Je tam fůra papíru či jiného pohozeného odpadu a lidi se tváří obezřetně až nepřístupně. Nevim, zda si s nimi lze popovídat, ale raději bych to nezkoušel. Ostatně jen neslušné naslouchání dává tušit,že to rozhodně oxfordská angličtina není.

Newyorské metro je plné zajímavých lidí. Někteří jsou na první pohled celkem luxusně oblečeni. Ti většinou nejdou do divadla ani na koncert, protože tam se dost často chodí ve svetru. Možná jdou do lepší restaurace, kam se jinak než v saku, kravatě či dámy v šatech nesmí. Někteří jsou typickými baťůžkáři. Ti se dělí na místní (plandající džíny či mikina rozměru XXXL, sluchátka a diskman) a ty ostatní - většina turistů kromě těch japonských. Japonští turisté chodí ve skupinách, hlavní součástí jejich oděvu je několik fotoaparátů a kamer.

Někteří lidé na sobě nemají vůbec nic, jako ten chlap, co jsem ho potkal v metru na rohu 34. ulice a 6. avenue. On se mě nelekl, já jeho ano, protože byl oblečen jen do dvou stránek novin, které si držel vpředu i vzadu.

Nekteří lidé vůbec nemluví a jen se kývou v rytmu, který si pouštějí do svých zvukovodů z cédéček. Někteří naopak zevlují a občas vydávají hlasité zvuky, které nelze (alespoň se mi to nikdy nepodařilo) identifikovat jako řeč ani zpěv. Někteří v metru prostě jsou...

Newyorské metro je velké. Velmi často jsou vedle sebe 4 koleje, po těch vnitřních jezdí soupravy, zastavující jen na některých stanicích (expres). Ostatní jsou couráky a jezdí po kolejích vnějších. Soupravy jsou různé, jsou v nich mapy celého systému metra, někde i displej s názvy stanic. Hlášení o stanicích snad nemůže rozumět ani rodilý Newyorčan.

Newyorské metro je přehledné. Některé linky se označují písmeny, některé čísly. Směr severní je Uptown, směr jižní Downtown. Nejlepší je si na poznávání City pořídit za sedm babek neomezený lístek na neomezené množství jízd během dne (platí do 3a.m. dne následujícího).

Newyorské metro je zrádné. Pokud nastoupíte uprostřed City např. do linky Q v domnění, že vás doveze na jih do srdce kapitalismu na Wallstreet, tak nedoveze. Máte ale krásnou vyhlídkovou jízdu přes Manhattan bridge, další stanice je až v Brooklynu.

Newyorské metro jezdí v City jen nahoru a dolu (Avenues). Doleva a doprava (streets) newyorské metro nejezdí. Doleva a doprava se chodí pěšky, nebo Autobusem, pokud tam nějaký jede, případně taxíkem, ten tam jede vždycky. Základni sazba taxi je 2,50 + čekačka v dopravní zácpě (ta je vždy a všude) + sazba za každou ujetou čtvrtmíli + sazba za noční provoz + zpropitné.

Zácpu dostanete, když sníte moc čokoládových bonbonů s oříšky.
10200043.jpg
10200075.jpg
10200076.jpg
10230138.jpg
10230214.jpg
10230215.jpg
10230228.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one