10310001.jpg
Když v neděli v osm hodin ráno procházím rezidenční čtvrtí Cranfordu na vlak, který mě má dovézt do Newarku a následně do New Yorku, není na ulici tak říkajíc ani noha. Sousedovic pes vydá mým směrem několik ospalých štěkanců: moc pěšáků tu asi nevidí. Dvakrát se mi daří zakopnout o poměrně velké igelitové balíky, válející se na chodníku před jednotlivými domy. Zívající padesátník otevírá dveře a podniká pěší dvacetimetrový výlet pro takový balík, ležící před jeho domem. Jsou to pravidelné ranní noviny.

Noviny po americku mají svůj standardní, pro Evropana poněkud protáhlý rozměr. Maji mnoho jednotlivých sekcí a obsahují řadu celostránkových reklam. Podle nápisu na igelitových obalech je nejčtenější Star Ledger, vydávaný v New Jersey a The New York Times. Po chodníku a trávě se dost povaluje i Wall Street Journal.

Noviny po americku jsou ohromně tlusté. Nejtlustší je nedělní balík The New York Times, který má dobrých 5 centimetrů. Odebírá -li někdo, jako Mike, dvoje noviny, sejde se mu za weekend na stole skutečně hodně papíru. Pochybuji, že stačí přečíst nadpisy nejpodstatnějších článků.

Noviny po americku mají silnou sekci sportu, kde se lze dočíst především o americkém fotbale, baseballu a případně ledním hokeji. Informace o ostatních sportech nejsou tak podstatné. Významná je sekce středoškolského a univerzitního sportu. Páteční fotbalové utkání hrané za pěkně deštivého a chladného počasí, končící v 11 večer, fotbalový tým West Morris Central High vyhrál. Hned v ranním vydání celostátních novin o tom byla zpráva a foto.

Před mým nedělním odchodem na vlak bylo na stole nedělní vydání Star Ledgeru. Na titulní straně je vyfocena bývalá žákyně West Morris Central High, kterou učil i Mike. Voják ve slavnostní uniformě jí předává vlajku USA, kterou byla před tím přikryta rakev jejího muže.

Ten se stal obětí války v Iráku - první obětí, pocházející ze státu New Jersey.
10160044.jpg
10270057.jpg
10270071.jpg
10270155.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one